Godlo Polski

tel.: (14) 681 32 02

Nasza miejscowość

Historia Grabin

Pierwsze osady pojawiły się około 3500 lat p. n.e w okolicach Pilzna w tzw. Podomisku, gdzie odkryto ślady obróbki miejscowego krzemienia oraz szereg drobniejszych narzędzi pracy. Ludzie osiedlali się nad brzegami Wisłoki wdzierając się nad jej dopływy tj. Grabiniankę, Dulczę. Być może wtedy na tereny dzisiejszych Grabin przybyli pierwsi mieszkańcy.

Około 2500 lat p.n.e. pojawiły się nowe grupy ludności. Pozostawiły tu po sobie siekierki i topory wykonane znakomitą techniką z kamienia oraz pierwsze motyczki kamienne do spulchniania gleby. Świadczą o tym eksponaty znalezione w Głowaczowej i Wiewiórce.

Osada w Grabinach powstała prawdopodobnie w XIV w. Stanowiła własność rodziny zamieszkującej dwór w Przyborowie (Rędziny) i Straszęcinie (Wieś). Pierwsze domy powstawały w okolicy rzek- Wisłoki i Grabinianki.

W okresie zaborów Grabiny znajdowały się na terenie zaboru austriackiego. Z tego czasu pozostał pamiątkowy Krzyż znajdujący się dziś w pobliżu przejazdu kolejowego. Krzyż z napisem „1910r.” został ufundowany przez rodzinę p.Jabłonowskich- rodziny szlacheckiej z Przyborowa na pamiątkę 500 rocznicy Bitwy pod Grunwaldem.

Przy Szkole w Grabinach znajduje się kolejny pomnik historyczny nawiązujący do wydarzeń z 1933 r., nazwanych „powstaniem ropczyckim". Przywódcy Stronnictwa Ludowego wezwali chłopów do walki. Całymi kolumnami szli chłopi uzbrojeni w cepy, motyki, drągi z okolicznych wiosek. Olbrzymia manifestacja chłopska przeszła przez ulice Ropczyc. Wiece i manifestacje odbywały się również
w Lękach, Pilźnie, Paszczynie, Grabinach. Kilkunastotysięczny wiec w Grabinach zakończył się walką chłopów z policją . Podczas bójki zginął na miejscu raniony bronią chłop Szmul ze Straszęcina.

Podczas II wojny światowej Grabiny znalazły się na linii frontu pomiędzy wojskami radzieckimi,
a wojskami niemieckimi. Ludność została wysiedlona. Wielu mieszkańców Grabin zostało wysłanych do III Rzeszy. Ludność żydowska zamieszkująca w Grabinach została zmuszona do przeniesienia się do getta w Dębicy, część z nich zginęła w obozie w Pustkowiu.  Zbombardowano linię kolejową
 i zniszczono większość budynków we wsi.  Walkę z okupantem niemieckim upamiętniają w naszej miejscowości dwa pomniki poświęcone poległym za ojczyznę. Kapliczka upamiętniająca postać Jerzego Wojnarskiego ps. Szary, członka Szarych Szeregów, który poległ w walce 18 czerwca 1944r. znajduje się na terenie posesji p. Bałów.

Największy rozwój Grabin przypada na czasy powojenne.

W 1954r. rozpoczęto budowę nowej szkoły. Nauczanie prowadziły wcześniej na terenie Grabin siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej.

20 grudnia 1960r. w Grabinach po raz pierwszy włączono prąd.

W 1988r. rozpoczęła się budowa Domu Ludowego . Został on oddany do użytku w 1992r. i służy  mieszkańcom do dziś.

W 2013r. przy Szkole powstał plac zabaw.

DSC07950
DSC07940
DSC07957
DSC07954
× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.